Благодаря, че избрахте да се абонирате за auto motor und sport. Изберете вида абонамент и въведете нужните данни, а ние ще се погрижим списанията да достигнат до Вас максимално бързо.

auto motor und sport Bulgaria logo

Формула 2: Палмър и Енг взеха победи, Кралев 15-и

18.04.2010 19:50
Туит

Британецът Джолион Палмър и австриецът Филип Енг спечелиха първите два старта от втория сезон на възродената Формула 2 на английската писта „Силвърстоун”.

Българският пилот Пламен Кралев завърши 15-и при дебюта си и остана на 17-о предпоследно място във втория старт на популярното трасе.

Палмър, чийто баща Джонатан Палмър е промотър на шампионата, водеше от старта до финала в първото състезание и завърши пред своя сънародник Дийн Стоунман.

Англичанинът потегли от трета позиция, но се залепи зад Палмър до средата на надпреварата, когато се завъртя на завоя „Бекетс” в 14-ата обиколка и така предостави на лидера комфортна преднина до финала от близо 4 сек.

Трети на „Силвърстоун” се класира руснакът Сергей Афаназиев, който остави зад себе си основната група на Филип Енг, Казим Василяускаш (Латвия) и Уил Брат (Англия). В зоната на точките, които се разпределят по същата система, действаща и във Формула 1, влязоха още Михай Маринеску (Румъния), Армаан Ебрахим (Индия), Никола Демарко (Италия) и Бенжамин Лариш (Франция).

Българинът Пламен Кралев, който през зимата участва в сериите GP2 Азия, стигна до 15-ото място от 22-а стартирали състезатели при дебюта си във Формула 2.

Той потегли от предпоследна позиция и се придвижи с три напред след отпадането на Джак Кларк, който имаше проблеми с трансмисията и не успя да потегли, Том Гладис и Йохан Йокинен.

В 11-ата обиколка Кралев изпревари индиеца Партива Сурешуарен и се озова на 17-о място. До края на състезанието българинът се придвижи с още две позиции напред. Първо руснакът Иван Самарин беше дисквалифициран заради неизпълнение на наложеното му от стюардите наказание, а по-късно Рикардо Тейшейра получи повреда в болида си, което го забави и позволи на Кралев да го застигне и изпревари.

„Не карах на лимита на възможностите си, защото исках да завърша на всяка цена. Използвах овърбууст бутона в началото, за да не позволя на пилотите пред мен да се откъснат”, обясни българският пилот след финала.

Австриецът Филип Енг спечели второто състезание на „Силвърстоун”, след като направи силен старт и още в началото изпревари победителя от първия кръг Палмър и излезе начело.

Дийн Стоунман беше единственият, който се опита да притисне Енг в тази фаза на надпреварата, но след изминаването на 1/3 от дистанцията темпото му спадна и трябваше да се оттегли в бокса.

Така само Палмър остана заплаха за лидера, като двамата се откъснаха на повече от 10 сек. пред основната група. Енг опази първото място от атаките на англичанина и пресече финала като победител. Това е втората победа за австриеца във Формула 2, след успеха му през миналата година на „Брандс Хеч”.

Отпадането на Стоунман изглежда щеше да позволи на Джак Кларк да се качи на подиума за първи път, но той беше изпреварен от Йохан Йокинен три обиколки преди края. Уил Брат завърши пети, а Сергей Афаназиев допълни челната шестица. В зоната на точките се вмъкнаха още Казим Василяускаш, Михай Маринеску, Армаан Ебрахим и Никола Демарко.
Пламен Кралев отново потегли 21-и и завърши на 17-а позиция, след като четирима от пилотите пред него отпаднаха – Стоунман, Бенжамин Лариш, Келвин Сноекс и Том Гладис.

„Изпуснах Партива Сурешуарен на старта”,  обясни българинът. “Предполагам, че е използвал бууста в този момент, а аз предпочетох да съхраня възможностите му за по-късно. Все пак се радвам, че завърших без проблеми. Имам значителен прогрес и постоянно подобрявам скоростта си. За целия уикенд научих повече, отколкото за целия шампионат в GP2 Азия”, смята Кралев.

Следващите два кръга във Формула 2 са в мароканската столица Маракеш на 1 и 2 май.