Благодаря, че избрахте да се абонирате за auto motor und sport. Изберете вида абонамент и въведете нужните данни, а ние ще се погрижим списанията да достигнат до Вас максимално бързо.

auto motor und sport Bulgaria logo

Формула 2: Палмър спечели и втория старт на Монца, Кралев 11-и

23.05.2010 22:14
Туит

Англичанинът излезе начело във временното класиране. Българинът завърши 12-и, но се изкачи с една позиция напред заради наложеното след състезанието наказание на Рикардо Тешейра.

Англичанинът Джолион Палмър записа перфектен уикенд във Формула 2 на италианската писта „Монца”, като стигна до убедителна победа след старт от полпозишън и във второто състезание.

Българският пилот Пламен Кралев не успя да повтори десетото си място от съботната надпревара и финишира 11-и, с което направи второто си най-добро класиране в шампионата.

19-годишният Палмър контролира напълно събитията на пистата от самото начало и не срещна конкуренция до финала. Единствено сънародникът му Уил Брат го преследваше в първите няколко обиколки, но след това изостана. С двете си победи за уикенда Палмър излезе начело във временното подреждане при пилотите във Формула 2.

Брат се движеше на втора позиция, но два тура преди края беше изпреварен от руснака Сергей Афанасиев в завоя „Курва Гранде”.

Досегашният лидер в класирането Филип Енг отпадна още в третата обиколка след удар с Дийн Стоунман при минаването през първия шикан във втория тур. Австриецът посети бокса, но след връщането си на пистата се оттегли от състезанието.

Преди него заради инцидента отпаднаха още датчанинът Йохан Йокинен и литовецът Казим Василяускаш, който напусна трасето в следващия завой в опит да си върне позиция.

Другият сериозен сблъсък на пистата беше между Михай Маринеску и Никола де Марко. Румънецът не успя да потегли при старта и представителят на домакините го удари. Де Марко отпадна и така за втори път през уикенда пред родна публика не стигна дори до първия завой.

Дийн Стоунман завърши на четвърта позиция, следван от Армаан Ебрахим и Бенжамен Бели. В зоната на точките място намериха още Пол Реес, Иван Самарин, Бенжамен Лариш и Партива Сурешуарен. Рикардо Тешейра завърши девети, но след състезанието беше наказан с 20 секунди добавено време заради скъсяването на един от шиканите и остана 13-и.

Пламен Кралев стартира 20-и и след инцидентите пред него в четвъртата обиколка вече се беше придвижил до 15-о място. Малко по-късно българинът изпревари полякинята Наталия Ковалска в борба за 14-а позиция.

Той се изкачи с още едно място напред заради отпадането на холандеца Келвин Сноекс в 15-ата обиколка, а в края на състезанието изпревари и Джак Кларк и финишира 12-и. В началото на състезанието англичанинът се бореше за четвъртото място, но след това имаше проблеми с болида и се свлече до 13-а позиция.

Заради наказанието на Тешейра Кралев и Кларк се придвижиха с още едно място напред в класирането и така българинът остана 11-и във втория старт на „Монца”.

“Много съм щастлив, че вече участвам в битката за разпределение на точките", заяви Кралев след финала. "Досега трупах опит и се стремях да въртя километри, но отсега нататък имам намерението твърдо да демонстрирам желание за борба за позиции. Мисля, че вече съм достатъчно конкурентен да се състезавам с останалите пилоти, които досега бяха пред мен”.

Лидер в класирането след първите шест кръга от Формула 2 е Джолион Палмър със 103 точки, следван от Стоунман с 91. Филип Енг е трети с 80, а Уил Брат четвърти с 60. Кралев заема 18-о място с една спечелена точка.

Следващите два кръга от шампионата са на белгийската писта „Золдер” на 19 и 20 юни. Резултатите от втория старт на "Монца" може да видите тук.