Благодаря, че избрахте да се абонирате за auto motor und sport. Изберете вида абонамент и въведете нужните данни, а ние ще се погрижим списанията да достигнат до Вас максимално бързо.

auto motor und sport Bulgaria logo

Какво казва статистиката преди Гран при на Испания

06.05.2010 13:28
Туит

В неделя на пистата “Каталуня” ще се проведе Гран при на Испания във Формула 1, пети кръг от световния шампионат. Ето и малка част от статистиката преди началото на състезателния уикенд.

В Китай световният шампион Дженсън Бътън спечели втората си победа след четири старта от началото на сезона и общо девета в своята кариера. Следващото първо място на англичанина ще го изравни по успехи в Гран при с носителя на титлата от 1976 г. Джеймс Хънт.

Двойната победа на Бътън и съотборника му в McLaren Люис Хамилтън е първата за британски пилоти от 1999 г. насам. Тогава Един Ървайн (Ferrari) и Дейвид Култард (McLaren) финишираха първи и втори в Австрия.

Успехът на Бътън и Хамилтън е първият за английски пилоти след състезанието в Монако през 1969 г., когато Греъм Хил завършва пред Пиърс Къридж. Това е и първата двойна победа за McLaren от Гран при на Италия през 2007 г., когато Фернандо Алонсо и Хамилтън заемат първите две места на подиума.

Пилотите на Red Bull Себастиан Фетел (3 пъти) и Марк Уебър (1) стартираха от полпозишън в четирите състезания от началото на сезона.

Пистата „Каталуня“ държи рекорда за най-много поредни победи за пилота, потеглил от първо място – 9 поредни от 2001 г. насам. В 15 от последните 19 състезания на трасето победител е ставал пилотът, който е бил най-бърз в съботната квалификация.

В последните шест старта във Формула 1 потеглилият от полпозишън пилот не е стигал до крайния успех в Гран при.

Последният отбор с пет поредни победи в квалификациите е Ferrari, постигнати на границата между 2006 и 2007 г. Тогава Скудерията записва шест поредни първи места на стартовата решетка. В Испания „черните кончета“ ще преследват първия си полпозишън след Гран при на Бразилия през 2008 г.

Въпреки двете си победи, Бътън не е потеглял първи от състезанието в Турция през юни.

Седемкратният световен шампион Михаел Шумахер беше изпреварен във всички четири квалификации от своя съотборник в Mercedes Нико Розберг. Единствените останали пилоти, които не са били по-бързи от съекипниците си, са Витантонио Лиуци (Force India) и дебютантите Витали Петров (Renault) и Лукас ди Граси (Virgin racing).

Въпреки наличието на рекордните трима испански пилоти на стартовата решетка, само Фернандо Алонсо е печелил Гран при. Двукратният световен шампион, който в неделя за първи път ще се състезава пред родна публика като пилот на Ferrari, е единственият испанец, триумфирал в домашната си надпревара.

Опитният пилот на Sauber Педро де ла Роса все още няма спечелена точка на пистата „Каталуня“. Михаел Шумахер е постигнал най-много победи в Гран при на Испания – шест. Германецът е единственият пилот, стигал до най-високото място на подиума, без да е потеглял от първа редица (1996 г.).

Състезанието в неделя е 40-ото издание на испанската Гран при.