Благодаря, че избрахте да се абонирате за auto motor und sport. Изберете вида абонамент и въведете нужните данни, а ние ще се погрижим списанията да достигнат до Вас максимално бързо.

auto motor und sport Bulgaria logo

Какво казва статистиката преди Гран при на Китай

15.04.2010 12:40
Туит

В неделя на пистата “Шанхай” ще се проведе Гран при на Китай във Формула 1, четвърти кръг от световния шампионат. Ето и малка част от статистиката преди началото на състезателния уикенд.

В последния старт в Малайзия пилотът на Red Bull Себастиан Фетел спечели шестата победа в своята кариера. С този успех той се изравни с Ралф Шумахер като вторият най-успешен германски пилот в историята на Формула 1.

Фетел трябва да спечели още 85 победи, за да изравни абсолютния рекорд на своя сънародник Михаел Шумахер, който е най-успешният пилот в спорта.

При отборите убедителен лидер е Ferrari с 211 първи места в Гран при, следван от McLaren със 165 и Williams със 113.

Пилотът на Скудерията Фелипе Маса записа най-успешното си начало на сезона и е лидер във временното класиране след три състезания. За последен път той водеше в подреждането през 2008 г.

В първите три старта за сезона пилотите на Red Bull потеглиха от полпозишън. Последният екип, спечелил четири поредни квалификации за място, е Ferrari.

В четири от досегашните шест надпревари в Китай победител е ставал състезателят, стартирал първи. Последният подобен случай е от преди пет старта в Гран при на Япония, когато Себастиан Фетел води на "Сузука" от старта до финала.

Пилотите на "Ферари" не са печелили полпозишън от Гран при на Бразилия през 2008 г. Миналият сезон беше първият за "черните кончета" без първо място на стартовата решетка от 1993 г. насам. Това беше и последната година преди настоящата, в която презареждането на болидите с гориво по време на състезание беше забранено.

Световният шампион Дженсън Бътън не е потеглял от първа редица след състезанието в Турция през юни. В квалификацията преди Малайзия болидите на Ferrari и McLaren за първи път не достигнаха третата решителна фаза откакто настоящият формат беше въведен през 2006 г.

Ferrari има три победи в Китай, а по една си разделят McLaren, Renault и Red Bull. Дженсън Бътън, Рубен Барикело, Фернандо Алонсо и Марк Уебър са единствените пилоти, които са финиширали във всяко едно от шестте състезания на пистата “Шанхай”.

Резервният пилот на Renault Хо-Пин Тунг е единственият китайски състезател, който е част от екип във Формула 1.

В миналогодишното състезание в Китай Red Bull спечели първата си победа, а в старта през 2006 г. седемкратният световен шампион Михаел Шумахер триумфира за последен път.