Благодаря, че избрахте да се абонирате за auto motor und sport. Изберете вида абонамент и въведете нужните данни, а ние ще се погрижим списанията да достигнат до Вас максимално бързо.

auto motor und sport Bulgaria logo

Какво казва статистиката преди Гран при на Турция

26.05.2010 23:59
Туит

В неделя на пистата “Истанбул парк” ще се проведе Гран при на Турция във Формула 1, седми кръг от световния шампионат. Ето и малка част от статистиката преди началото на състезателния уикенд.

В Монако австралиецът Марк Уебър спечели втората си поредна победа и общо четвърта в своята кариера. Неговият екип Red Bull записа три крайни успеха и три отпадания в първите шест състезания от началото на сезона.

Последният пилот, спечелил три поредни старта, е световният шампион Дженсън Бътън. През миналата година той постигна четири последователни успеха с тима на Brawn GP.

Алан Джоунс е последният австралиец, записал серия от три победи – в последните две състезания за 1980 и първото от 1981 г.

От началото на годината Red Bull започна всяка Гран при от полпозишън, като пилотите на отбора Себастиан Фетел и Марк Уебър си разделиха по три победи в квалификациите. McLaren и Williams споделят рекорда за най-много първи позиции на стартовата решетка в един сезон – по 15.

Уебър е единственият пилот от началото на годината, който е печелил квалификацията за място и състезанието. Австралиецът спечели битката за първата позиция на стартовата решетка и за най-високото място на подиума в Испания и Монако.

Последният пилот, потеглил три пъти от полпозишън, е Фелипе Маса с Ferrari през 2007 г.

Четирима пилоти се изкачиха до първото място във временното класиране след първите шест състезания – тандемът на Скудерията Фернандо Алонсо и Фелипе Маса, световният шампион Дженсън Бътън (McLaren) и Марк Уебър. Австралиецът е първият представител на страната си след Алан Джоунс през 1981 г., който оглавява подреждането.

В последните десет състезания Red Bull е успял да изведе поне един от своите болиди на първата редица на стартовата решетка. McLaren не е правил това от Гран при на Абу Даби през ноември.

За петте си издания състезанието в Турция само веднъж не е било печелено от пилота, потеглил от полпозишън. Това стана през миналата година, когато Бътън тръгна втори и стигна до победата със своя Brawn GP 001.

Фелипе Маса е най-успешният пилот на „Истанбул парк“ с трите си поредни триумфа между 2006 и 2008 г.

Уебър и Маса са единствените на стартовата решетка, които са печелили точки във всяко от шестте състезания от началото на сезона.

Неделният старт в Турция ще бъде 800-ото участие на Ferrari в Гран при. Първото е в Монако през 1950 г., а оттогава насам отборът от Маранело е спечелил най-много победи в историята на Формула 1 – 211.