Благодаря, че избрахте да се абонирате за auto motor und sport. Изберете вида абонамент и въведете нужните данни, а ние ще се погрижим списанията да достигнат до Вас максимално бързо.

auto motor und sport Bulgaria logo

King of Europe: Тодор Дунев отново се качи на подиума

09.08.2010 17:23
Туит

Пилотът беше на крачка от третата си поредна победа в шампионата, но отново беше възпрепятстван от спорни съдийски решения.

Българският състезател Тодор Дунев с Nissan 200SX спечели второ място в Словакия и продължи силното си представяне в европейския дрифт шампионат King of Europe.

След пет проведени кръга Дунев има в своя актив три победи, едно второ и едно трето място. Той е и единственият пилот с постоянно присъствие на подиума в сериите.

През уикенда българинът отново се представи на ниво и без особени проблеми стигна до финалната битка пред 20-хилядната публика на трасето в словашкия град Пресов. Първо той даде втори резултат в съботните квалификации, като остана само на 3.25 точки от унгареца Фехер Золт.

След тях организаторите разделиха 36-те дрифтъри в два потока, като в силния попаднаха всички фаворити, а в другия конкурентите им с по-малък опит. В неделя Дунев стартира с победа в 1/16-финала срещу Атила Лади, който изпревари в ръна между тях.

Следващият противник на българина беше шампионът на Украйна Димитрий Илюк, също с Nissan. Двамата направиха няколко ръна, но Дунев излезе краен победител от дуела.

В похода си към финала пилотът срещна Роман Яворчик, който дори не затрудни българина, а в предпоследния двубой той се изправи срещу Адам Керени, но европейският шампион също беше елиминиран.

Така в решителния сблъсък Дунев застана срещу победителя от квалификацията Фехер Золт. Основната задача на унгареца беше да се предпази от превърналото се в запазена марка на българина изпреварване, което дава победата в ръна. Золт до такава степен опитваше да контрира атаките на Дунев, че дори събори седем от очертаващите трасето конуси, но изненадващо не последва наказание от съдиите.

Вместо това състезателите трябваше да повторят ръна, а след него унгарецът беше обявен за победител с аванс от една точка. Дунев трябваше да се примири с второто място, докато Керени спечели спора за третата позиция.

Въпреки че не записа трета поредна победа, българинът остава лидер във временното класиране с актив от 570 точки. Втори е Норберт Ковачик с 480 т., следван от Керени с 470.

До края на шампионата остават още два кръга в съседна Гърция – на 9 и 10 октомври на пистата в Спарта и финалът на остров Крит само седмица по-късно.

Преди това Дунев ще направи демонстрация при откриването на националния дрифт шампионат в Хасково през уикенда, където за първи път ще се включат и участници от Европа.