Благодаря, че избрахте да се абонирате за auto motor und sport. Изберете вида абонамент и въведете нужните данни, а ние ще се погрижим списанията да достигнат до Вас максимално бързо.

auto motor und sport Bulgaria logo

McLaren е най-надеждният отбор във Формула 1

30.04.2010 15:22
Туит

Лидерът в класирането при пилотите и конструкторите McLaren е най-надеждният отбор във Формула 1.

Английският екип има 100-процентова ефективност, след като Дженсън Бътън и Люис Хамилтън са завършили всички обиколки в досегашните четири състезания от началото на сезона.

Гръмналият двигател на Фернандо Алонсо малко преди финала в Гран при на Малайзия лишава Ferrari от изравняване на резултата.

Red Bull заема трета позиция с 92.4% завършени обиколки от началото на 2010 г., въпреки че болидите на тима имаха някои проблеми. Само отпадането на Себастиан Фетел в Австралия дърпа екипа назад, докато съотборникът му Марк Уебър финишира във всички четири състезания.

По същия начин отпадането на Михаел Шумахер в Китай поставя Mercedes на четвърто място в статистиката с 89.2%. След отбора на германския производител се намира Williams, чиито пилоти са завършили 86% от всички планирани обиколки.

Renault е шести със 75.1%, въпреки че руснакът Виталий Петров стигна финала за първи път в Китай. Изненадващо седмото място е за новака Lotus, предвид изоставането на Ярно Трули с 10 обиколки зад победителя в Малайзия. В допълнение италианецът дори не старира в Мелбърн заради проблеми с хидравликата на своя болид.

Toro Rosso се класира на осма позиция, като основната заслуга за това е на испанеца Хайме Алгерсуари, финиширал в първите четири състезания. Съотборникът му Себастиен Буеми два пъти отпадна още в първата обиколка – в Австралия и Китай, след като беше ударен съответно от Камуи Кобаяши и Витантонио Лиуци. Екипът на италианеца Force India е девети с 65.9% надеждност.

Въпреки че само един болид на HRT пресече финала в първите две състезания, завършените Гран при в Малайзия и Китай на Бруно Сена и Карун Чандок поставиха екипа на десето място с 62.2%.

Virgin Racing и Sauber остават в дъното на подреждането. Отборът на милиардера сър Ричард Брансън е единайсети с 33.8%, въпреки че резервоарът на VR-01 на теория не е достатъчно голям за едно пълно състезание. Бразилецът Лукас ди Граси обаче стигна финала в Малайзия с изключително пестеливо каране.

Sauber е последен с крайно негативния показател от едва 25.5% завършени обиколки, като за първите четири състезания само Педро де ла Роса е видял карирания флаг – в Австралия.

„Имахме прекалено много проблеми с надеждността на шасито и двигателите", обясни собственикът от отбора Петер Заубер. "Това е много необичайно за нас, винаги сме били сред най-добрите екипи в тази посока.“