Благодаря, че избрахте да се абонирате за auto motor und sport. Изберете вида абонамент и въведете нужните данни, а ние ще се погрижим списанията да достигнат до Вас максимално бързо.

auto motor und sport Bulgaria logo

NASCAR: Тони Стюърт спечели титлата след инфарктен финал на сезона

21.11.2011 21:41
Туит

Двукратният носител на титлата Тони Стюърт отново беше коронован за шампион в NASCAR след стилна победа над Карл Едуардс в най-епичната и оспорвана битка в историята на сериите.

Пилотът на Stewart-Haas Racing Team спечели драматичното финално състезание в Хоумстед, с което двамата завършиха наравно в генералното класиране за сезона. След 36 старта те имаха в актива си по 2403 точки, а Стюърт вдигна трофея заради повечето си победи (5:0) във финалния "плейоф".

Така за първи път след въвеждането на точковата система през 1975 г. титлата в NASCAR бе решена по такъв начин. И двамата претенденти се изправиха в директен сблъсък един срещу друг в Хоумстед, където само победата щеше да им донесе шампионската слава в най-обичания американски спорт.

Преди старта нямаше никакви други сметки за класирането или замесени в битката им пилоти. В състезанието Стюърт не само заличи пасива си от 3 точки, който имаше преди него, но и два пъти си проби път до първата позиция от дъното на колоната за навъртените 267 обиколки.

Той спечели третата си титла с аванс от 1.306 сек. пред Едуардс, завършил втори на овала в Южна Флорида. "Ако това състезание не влезе сред най-великите в историята на NASCAR, просто не знам кое тогава би могло", заяви шампионът.
40-годишният Стюърт триумфира с третата си титла в Sprint Cup сериите след успехите през 2002 и 2005 г. Той стана също първият шампион, който е и собственик на отбор, след Алан Кулвицки през 1992 г.

През повечето обиколки Едуардс уверено държеше контрола над състезанието и изглеждаше недосегаем на лидерската позиция, но не успя да застигне своя конкурент, когато окончателно бе изпреварен в последните 40 обиколки. Преди това Стюърт имаше проблеми още в началото, когато предницата на автомобила му пострада и загубеното време в бокса го смъкна от пета чак на 40-а позиция. Въпреки че си проби път напред, той остана за втори път в дъното на колоната заради забавяне на механиците при едно от последвалите спирания.

Независимо от всички проблеми Стюърт направи феноменално каране и при двата рестарта на състезанието, наложени заради дъжд. Той изпревари някои от съперниците си за втори и дори трети път, а при последното си спиране в бокса рискува със смяната на само две от гумите си и изкара с един комплект по-малко от Едуардс.

Хазартното решение му се отплати, но далеч по-впечатляващо беше агресивното му каране и направените цели 118 изпреварвания, които бяха в основата на впечатляващата му победа.

"Няма как да бъда по-горд. В началото имах дупка в предницата, но всички в екипа свършиха отлична работа и ме върнаха в челото. Последва контакт при изпреварването ми на Дейвид Ройтиман и пак се върнах в бокса. Тогава казах по радиото "Човече, тези типове наистина полудяват, когато два пъти им сриташ задниците", обясни Стюърт.

Стюърт стана заслужен шампион с победи в половината от десетте състезания на финалния плейоф в битката за титлата, докато Едуардс може да съжалява след показаното завидно постоянство през целия сезон.

Той 26 пъти финишира в десетката и 19 пъти се класира в първата петица от 36 старта. Въпреки това Едуардс успя да се пребори само за една победа в редовния сезон, а липсата на такава в преследването го лиши от титлата.

"Победиха ни честно и почтено. Мога само да поздравя Тони. Спечели половината състезания в плейофа и свърши отлична работа. Моите момчета също. Натискахме до края и ето какво постигнахме. Дадох максимума от себе си и беше адски трудно. Само това мога да кажа в края", заяви 32-годишният Едуардс.

Победата на Стюърт сложи край на историческата серия от пет поредни титли на Джими Джонсън. Досегашният шампион завърши едва 32-ри в Хоумстед и за първи път остана извън първата петица на генералното класиране за сезона, откакто се присъедини с пълна програма през 2002 г.