Благодаря, че избрахте да се абонирате за auto motor und sport. Изберете вида абонамент и въведете нужните данни, а ние ще се погрижим списанията да достигнат до Вас максимално бързо.

auto motor und sport Bulgaria logo

WTCC: Танев сменя бившия шампион при частните пилоти

25.01.2009 17:40
Туит

Пилотът на Petrol GT Racing Георги Танев ще се състезава на мястото на бившия световен шампион в WTCC Стефано Д’Асте в италианския отбор Proteam през новия сезон.

Българинът ще кара с пълна програма през 2009 година, а участието му с кола на италианския тим беше потвърдено вчера. Танев направи дебюта си в Световния пистов шампионат за туристически автомобили (WTCC) през миналата година и стартира в четири състезателни уикенда – на „Ошерслебен”, „Монца”, „Имола” и в Макао. Точно в бившата португалска колония Георги кара за първи път с екипа на Proteam, замествайки Д’Асте, който реши да не пътува за последните два кръга за сезон 2008.

За осем състезания през миналата година Танев спечели 20 точки, като най-доброто му класиране бяха две пети места – във второто състезание на „Монца” и в първото в Макао. Георги спечели първата си точка при частните пилоти още в дебюта си в Германия, а в края на сезона завърши на 11-о място. Petrol GT Racing пък финишира годината на 10-о място сред частните тимове.

„Определено през новия сезон всичко става по-сериозно и по-трудно”, заяви Танев. „Proteam е изключително силен отбор и минаваме едно стъпало нагоре. Колата ще е брандирана като нашата през миналата година, отново с цветовете на спонсорите ни, но вече ще съм статут на пилот на отбора. През декември не успяхме да направим тестовете, които бяхме планирали, тъй като времето беше лошо и беше студено, но сега ще наваксаме.”

Съотборник на Георги ще е досегашният заводски пилот на BMW Италия-Испания Феликс Портейро. Неговото място бе заето от настоящия световен шампион при частните пилоти Серхио Ернандес, който пък досега кара за Proteam.

През 2009 родните почитатели на пистовите надпревари ще могат да гледат в някои от уикендите, когато се провеждат стартове от календара на WTCC до трима български пилоти. Танев ще е в световния шампионат, а другите двама – в подгряващите серии. За целта Владимир Арабаджиев трябва да остане във Формула Master, а Пламен Кралев да осъществи вече заявеното си намерение да кара в шампионата GT Open.