Вход

Участвай в играта на auto motor und sport и спечели Комплект зимни гуми Nokian Tyres

Отговорете правилно на въпросите и можете да спечелите някоя от седмичните ни награди или голямата награда - Комплект зимни гуми Nokian Tyres

Моля, запознайте се с Общите условия на играта

Каква е основната разлика между зимната и лятната гума?

Коя компания изобретява първата в света зимна автомобилна гума?

Какво представлява технологията Aramid Sidewall на Nokian Tyres?

Какво представлява технологията Coanda на Nokian Tyres?

За какво служи WSI индикатора за безопасно шофиране върху гумите Nokian Tyres?

Защо Nokian Tyres става първият производител на автомобилни гуми, който използва рафинирани нискоароматни масла при производството на продуктите си?

Абонамент

Благодаря, че избрахте да се абонирате за auto motor und sport. Изберете вида абонамент и въведете нужните данни, а ние ще се погрижим списанията да достигнат до Вас максимално бързо.

Избери годишен абонамент и вземи 20% отстъпка.

2571884816

Филипе Албукерк спечели Race of Chamipons при дебюта си в демонстрационната надпревара. 25-годишният португалец победи на полуфиналите световния шампион във Формула 1 Себастиан Фетел, а на финала - световния шампион във WRC Себастиен Льоб.

За мнозина името Филипе Албукерк не говори абсолютно нищо, като причината за това е, че той никога не се е състезавал във най-популярните автомобилни шампионати. Въпреки това визитката му съвсем не е лоша. През 2006 г. той печели европейската Формула Renault, след което намира място в екипа на Epsilon Euskadi в Световните серии Renault (WSbR), а успоредно с това записва четири старта в GP2 сериите с Racing Engineering.

Младият португалец показва отлична скорост в първата си година като пилот от WSbR, но през 2008 г., когато се състезава и в A1 GP, кариерата му тръгва назад. До степен такава, че през този сезон Албукерк кара в италианския GT3 шампионат. Въпреки това обаче 25-годишният португалец направи истинско шоу в тазгодишния Race of Champions, като спечели по впечатляващ начин индивидуалната надпревара и ни върна назад към 2004 г., когато едно също толкова непознато име тогава се пребори със Себастиен Льоб за званието „Шампион на шампионите”, а именно Хейки Ковалайнен.

За зрителите на стадион "Есприт арена" в Дюселдорф бе страхотно разочарование това, че двамата най-популярни немски пилоти се срещнаха още на четвъртфинала. Новият световен шампион във Формула 1 Себастиан Фетел се изправи срещу седемкратния първенец Михаел Шумахер и за разлика от миналата година успя да го победи с една наистина инфарктна втора обиколка на импровизираното трасе. И когато трибуните очакваха той да няма абсолютно никакви проблеми с Албукерк на полуфинала, особено след като в първия тур германецът имаше 4 десети аванс, дойде първата наистина голяма изненада. Филипе пресече първи стартфиналната права и си гарантира участие на финала още при дебюта си в Race of Champions.

Това, че негов съперник там щеше да бъде Себастиен Льоб, бе напълно очаквано, защото французинът се справяше отлично на хлъзгавото трасе, а и в кариерата си вече има цели три успеха на импровизираното състезание. При първия от трите финални старта, в случая с бъгито на RoC, опитът не се оказа решаващ, защото Албукерк спечели и то с добра преднина. Във втория обаче Себ бе безгрешен и изравни резултата, макар и само 2 стотни аванс. Така третият последен опит трябваше да реши титлата, като за него организаторите отново бяха избрали бъгито на RoC. Което явно пасна отлично за Албукерк, който спря хронометрите на 1:12.0671 минути и спечели тазгодишното издание на шампионската надпревара. С нея бе поставен и края на сезон 2010 в моторните спортове, който ще запомним с първата титла на Фетел във Формула 1 и седмата поредна на Сеастиен Льоб във WRC.

Тази година RoC отново се проведе в рамките на два дена, като в събота Михаел Шумахер и Себастиан Фетел спечелиха Купата на нациите. Това е четвърти пореден успех за немското дуо, като на този етап само Франция и Финландия имат повече от една победа (Франция през 2000 и 2004 г., а Финландия през 1999 и 2006 г.).