Вход

Участвай в играта на auto motor und sport и спечели Комплект зимни гуми Nokian Tyres

Отговорете правилно на въпросите и можете да спечелите някоя от седмичните ни награди или голямата награда - Комплект зимни гуми Nokian Tyres

Моля, запознайте се с Общите условия на играта

Каква е основната разлика между зимната и лятната гума?

Коя компания изобретява първата в света зимна автомобилна гума?

Какво представлява технологията Aramid Sidewall на Nokian Tyres?

Какво представлява технологията Coanda на Nokian Tyres?

За какво служи WSI индикатора за безопасно шофиране върху гумите Nokian Tyres?

Защо Nokian Tyres става първият производител на автомобилни гуми, който използва рафинирани нискоароматни масла при производството на продуктите си?

Абонамент

Благодаря, че избрахте да се абонирате за auto motor und sport. Изберете вида абонамент и въведете нужните данни, а ние ще се погрижим списанията да достигнат до Вас максимално бързо.

Избери годишен абонамент и вземи 20% отстъпка.

12.01.2015 11:02

Язид Ал-Раджи (Toyota) продължи с феноменалното си представяне на "Дакар" и спечели първата си етапна победа. Само тринайсет секунди разделиха претендентите за победата Насер Ал-Атия (MINI) и Жинил де Вилиърс (Toyota).

Това, че новакът Ал-Раджи окупира третото място в генералното класиране след четвъртия етап, бе огромна изненада. Успехът му в осмия ден от надпреварата обаче определено не беше, защото саудитецът вече показа, че може да е не само постоянен, но и изключително бърз.

На 1:12 минути зад Ал-Раджи финишира Орландо Теранова (MINI), който след проблемите в четвъртата отсечка вече няма възможност да се бори за победата. Третият и четвъртият от етапа до Икике обаче се стремят единствено към нея. Насер Ал-Атия спука гума и изоставаше сериозно след първата половина на състезателното трасе, но въпреки това изпревари с тринайсет секунди де Вилиърс. Проблем със спирачките забави южноафриканецът в края на етапа, както и ниската видимост, която бе следствие на кръжащия над него хеликоптер.

Маратонският етап при автомобилите приключи в Икике, където екипажите ще имат ден почивка. Мотоциклетистите обаче тепърва влизат в него. Пауло Гонсалвеш отново даде етапната победа на Honda, но водещият пилот на японския производител Хоан Бареда Борт загуби цели шест минути в битката с Марк Кома (KTM). Лидерът в генералното класиране падна на километър 200 и счупи една от ръкохватките на своя мотоциклет, след което трябваше да кара близо 120 километра само с една ръка. Това даде отлична възможност на Кома да се върне в битката за победата, като разликата между него и Бареда Борт вече е само 6:28 минути.

При четириколките отново нямаше изненади и Рафал Соник (Yamaha) продължава да е убедителен лидер, докато драмата при камионите е пълна. Едуард Николаев явно не се е отказал да се бори за победата, въпреки че загуби над час в седмия етап. Водещият пилот на КамАЗ изпревари днес с внушителните 11:16 минути втория Херард де Рой (IVECO) и с четвърт час съотборника си Андрей Каргинов. Лидерът в генералното класиране Айрат Мардеев загуби половин час, което отново завърза интригата. Мардеев има само пет минути преднина спрямо Каргинов, а Николаев изостава едва на тринайсет от първото място. Пълните резултати може да видите тук.

За автомобилите и камионите деветият ден на рали "Дакар" е почивен, докато мотоциклетистите и състезателите при четириколките ще се върнат от Боливия в Чили.