Вход

Участвай в играта на auto motor und sport и спечели Комплект зимни гуми Nokian Tyres

Отговорете правилно на въпросите и можете да спечелите някоя от седмичните ни награди или голямата награда - Комплект зимни гуми Nokian Tyres

Моля, запознайте се с Общите условия на играта

Каква е основната разлика между зимната и лятната гума?

Коя компания изобретява първата в света зимна автомобилна гума?

Какво представлява технологията Aramid Sidewall на Nokian Tyres?

Какво представлява технологията Coanda на Nokian Tyres?

За какво служи WSI индикатора за безопасно шофиране върху гумите Nokian Tyres?

Защо Nokian Tyres става първият производител на автомобилни гуми, който използва рафинирани нискоароматни масла при производството на продуктите си?

Абонамент

Благодаря, че избрахте да се абонирате за auto motor und sport. Изберете вида абонамент и въведете нужните данни, а ние ще се погрижим списанията да достигнат до Вас максимално бързо.

Избери годишен абонамент и вземи 20% отстъпка.

24.01.2009 09:19

Peugeot окупира местата на подиума, Саразен над всички в последните отсечки.

Световният шампион в група "Джуниър" Себастиен Ожие спечели 77-ото издание на рали "Монте Карло", след като се опази от грешки в петъчните отсечки и завърши на финала с аванс от 1:43.6 минути пред втория Фреди Лоикс. Пилотите с Peugeot 207 S2000 на подиума бяха допълнени от Стефан Саразен, който спечели битката за третото място срещу Ян Копецки с Skoda Fabia S2000.

Преди последните две отсечки Саразен имаше само 2 секунди аванс, спечели тези два етапа, при това със сериозна разлика и на финала преднината му пред чеха бе почти минута аванс. Копецки завърши четвърти в първото състезание за новия автомобил, но двамата с Ханинен демонстрираха, че Fabia S2000 има потенциал да се бори с най-силните автомобили в IRC.

Преди петъчните отсечки Ожие заяви, че няма намерение да рискува и е готов да губи време, но да запази лидерството. Напрежението върху него спадна и след отпадането на Тони Гардемайстер (Abarth Grande Punto S2000), който беше на втора позиция и наближаваше французина, но спря преди старта на 12-ата отсечка заради повреда в алтернатора.

Ожие кара във втория тим на Citroen в световния рали шампионат и едва ли ще стартира в още състезания от IRC тази година, но в Монте Карло той се оказа този от фаворитите, който не допусна нито една грешка и това му донесе победата.

"Много съм щастлив, карах внимателно и това се оказа решаващо", заяви на финала на последната отсечка Ожие. "Имахме перфектна стратегия и това ми помогна. Всички други атакуваха и рискуваха и това често ги пращаше назад в класирането."

Ожие спечели само една отсечка - десетата, единственият етап, който той познава добре, но това му помогна да увеличи аванса си пред Гардемайстер в началото на последния ден от ралито.

Със 77-ото издание на рали "Монте Карло" сезонът в IRC започна изключително зрелищно. Следващият старт е в началото на март в Бразилия. Надпреварата ще се провежда успоредно с първия старт за сезона в шампионата на ФИА за туристически пистови автомобили в Куритиба.