Вход

Участвай в играта на auto motor und sport и спечели Комплект зимни гуми Nokian Tyres

Отговорете правилно на въпросите и можете да спечелите някоя от седмичните ни награди или голямата награда - Комплект зимни гуми Nokian Tyres

Моля, запознайте се с Общите условия на играта

Каква е основната разлика между зимната и лятната гума?

Коя компания изобретява първата в света зимна автомобилна гума?

Какво представлява технологията Aramid Sidewall на Nokian Tyres?

Какво представлява технологията Coanda на Nokian Tyres?

За какво служи WSI индикатора за безопасно шофиране върху гумите Nokian Tyres?

Защо Nokian Tyres става първият производител на автомобилни гуми, който използва рафинирани нискоароматни масла при производството на продуктите си?

Абонамент

Благодаря, че избрахте да се абонирате за auto motor und sport. Изберете вида абонамент и въведете нужните данни, а ние ще се погрижим списанията да достигнат до Вас максимално бързо.

Избери годишен абонамент и вземи 20% отстъпка.

04.06.2007 10:06

Трагичен инцидент в деветата отсечка на рали „Стари столици” прекрати преждевременно първия кръг от националния шампионат. В един бърз ляв завой на моста на Лозево загина 14-годишният Емил Емилов, ударен от автомобила на Радослав Козлеков. Инцидентът е станал на излизане от завоя, където колата на Козлеков се е хлъзнала и е връхлетяла върху стоящия на пътя пред предпазната мантинела Емил. Момчето е загинало на място, а състезането беше веднага прекратено.

Директорът на надпреварата Савко Панайотов обясни, че катастрофата е станала в много бързо и опасно място от трасето и че пилотът не носи отговорност за инцидента, а загиналият не е спазил мерките за безопасност в скоростната отсечка.

Преди прекратяването на ралито най-силните български пилоти проведоха много оспорвана битка за лидерството в състезанието. В първата отсечка начело с равно време излязоха Ясен Попов (Mitsubishi Lancer Evo 9) и Ради Козлеков (Mitsubishi Lancer Evo 9), след това Козлеков спечели следващия етап и поведе с 6,2 секунди пред Димитър Илиев (Mitsubishi Lancer Evo 9), който стана втори. В третия етап Илиев намали аванса на Козлеков на под 5 секунди, а в четвъртия го изпревари с над 15. В тази отсечка Ради удари едно от колелата на колата си, появиха се вибрации и той помисли, че е спукал гума и затова върна газта до финала. В края на първия ден Илиев имаше 15,8 секунди аванс пред Козлеков, Попов бе на 3,1 от Ради, а Крум Дончев (Mitsubishi Lancer Evo 9) на 1,1 от Ясен и третото място.

В неделя сутринта Илиев започна леко да увеличава аванса си като спечели първите две отсечки, а за тези два етапа Попов мина пред Козлеков, с аванс от 0,9 секунди. В третия етап за деня, последния преди този, в който стана инцидентът, Козлеков си върна второто място с преднина от 0,3 секунди пред Попов. За деветата отсечка организаторите дадоха равни времена на всички екипажи, естествено без катастрофиралия Козлеков.

В клас А/6 най-бърз бе Румен Дунев с Renault Clio S1600, който поведе още от първата отсечка и до края на съботния ден бе натрупал 33 секунди аванс пред основния си преследвач Вилхелм Кънчев с Peugeot 206 S1600. Двамата миналата година се бореха до последния кръг за титлата в А/6, но сега шампионът имаше предимство от старта. Дунев обаче бе недоволен от поведението на новата си кола, тъй като целта му бе да се бори с най-бързите в генералното класиране за победата, а на финала остана четвърти и обяви, че първото място в клас А/6 не е достатъчно.